Doğum Koçu | Emzirme Danışmanı | Hamile Pilatesi Eğitmeni

Okuyorsunuz

Gebelikte Sık İdrara Çıkmayla Nasıl Başa Çıkılır?

Doğum Koçu | Emzirme Danışmanı | Hamile Pilatesi Eğitmeni

Gebelikte Sık İdrara Çıkmayla Nasıl Başa Çıkılır?

Gebelikte Sık İdrara Çıkmayla Nasıl Başa Çıkılır?

  1. Sıvı Tüketimini Düzenleme: Sıvı alımını gün içinde dengeli bir şekilde dağıtarak gece idrara çıkma sıklığını azaltabilirsiniz. Ancak, yeterli miktarda sıvı tüketmek gebelikte önemlidir, bu nedenle sıvı alımını tamamen kesmemelisiniz.

  2. Kafein ve Asitli İçeceklerden Kaçınma: Kafein ve asitli içecekler, idrar yapma sıklığını artırabilir. Bu nedenle, kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekleri ve asitli meyve sularını sınırlamak veya tüketmemek faydalı olabilir.

  3. Tuvalet Alışkanlıklarını Düzenleme: İdrara çıkma ihtiyacınız olduğunda mümkünse hemen tuvalete gitmek, idrar yolunu enfeksiyon riskini azaltabilir. Tuvalet ihtiyacınızı ertelemek idrar yollarınızın enfeksiyon riskini artırabilir.

  4. Pelvik Taban Egzersizleri: Pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizler, idrar kaçırma gibi sorunları azaltabilir ve idrar yapma sıklığını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

  5. Geceleyin Sıvı Tüketimini Azaltma: Geceleyin idrara kalkma sıklığını azaltmak için akşam saatlerinden sonra sıvı alımını kısıtlayabilirsiniz. Ancak, doktorunuzun önerisi doğrultusunda yeterli sıvı alımını sağlamalısınız.

  6. Göğüs ve Beli Desteleyici Giysiler: Hamilelikte göğüs ve beli destekleyici giysiler giymek, idrar kaçırma gibi sorunları azaltabilir ve rahatlık sağlayabilir.

  7. Doktorunuza Danışma: Gebelikte sık idrara çıkma sorunu ciddiye alınmalı ve doktorunuza danışılmalıdır. Altta yatan bir tıbbi durumun varlığı veya idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunların önlenmesi veya tedavisi için doktorunuzun önerilerini takip etmelisiniz.