Görmezden Gelebileceğiniz 8 Yaygın Gebelik Efsanesi

Konu hamilelik tavsiyesi olduğunda herkesin bir fikri var gibi görünüyor. Peki uzmanlar ne diyor? Burada gerçeği kurgudan ayırıyoruz.

Hamileyken tavsiye ve kurallara boğulmuş hissedebilirsiniz. Arkadaşlardan yabancılara kadar herkes, deniz ürünleri yemekten seks yapmaya kadar hamilelik sırasında neyin güvenli olup olmadığı konusunda muhtemelen fikirlerini sunacaktır. Öğütleri ne kadar iyi niyetli olursa olsun, hamilelikle ilgili yaygın olarak kabul edilen bazı “gerçekler” sadece hamilelik efsaneleri olabilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece, muhtemelen görmezden gelebileceğiniz sekiz hamilelik efsanesi var.

 

1. Efsane: Hamileyken Seyahat Edemezsiniz

Aslında, doğum tarihiniz yakınsa, özellikle de doğum planınız belirli bir sağlayıcı veya hastanenin bakımını içeriyorsa, evinizden çok uzağa seyahat etmek istemeyebilirsiniz. Ayrıca hamilelik komplikasyonlarına yol açabilecek sıtmaya veya ciddi doğum kusurlarına neden olabilecek bir virüs olan Zika’ya yakalanma riskinin yüksek olabileceği yerleri ziyaret etmekten de kaçınmalısınız.

Bununla birlikte, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) göre çoğu durumda hamile insanlar, doğum tarihlerine yaklaşana kadar güvenli bir şekilde seyahat edebilirler.
Çoğu havayolu şirketi hamileliğin yaklaşık 36. haftasına kadar seyahat etmenize izin verir (emin olmak için doktorunuzdan tıbbi not isteyebilirsiniz). Son araştırma incelemeleri , zaman zaman uçakla seyahat eden hamile kişilerin, havayolu seyahatinden kaçınanlara göre sağlık sorunları açısından daha yüksek risk taşımadığını göstermektedir .

Yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa seyahat kuralları farklı olabilir. Kendiniz ve bebeğiniz için güvenli seçimler yaptığınızdan emin olmak için seyahat planı yapmadan önce doktorunuza danışın.

2. Efsane: Hamileler Tatlı Yememelidir

Hamile insanlar ne kadar şeker tükettikleri de dahil olmak üzere ne yediklerine dikkat etmelidir. Çalışmalar, hamilelik sırasında yüksek basit şeker alımının, annenin aşırı kilo almasına ve gestasyonel diyabet, preeklampsi ve erken doğum gibi hamilelik komplikasyonlarına katkıda bulunabileceğini göstermektedir .

Ancak sağlık uzmanınız size aksini söylemediği sürece, ara sıra tatlı bir ikramın keyfini çıkarmamak için hiçbir neden yoktur. Özellikle bitter çikolata iyi bir seçim olabilir: Araştırmalar rahim, plasenta ve fetusta kan hızını artırdığını ileri sürüyor.
Doğumda Çikolata Yemenin Faydaları Anne-Fetal Tıp Derneği . 2016.

3. Efsane: Hamileler Egzersizden Kaçınmalıdır

Çok sayıda çalışma hamilelik sırasında egzersiz yapmanın sağlığa faydalarını göstermiştir. Sağlıklı gebelik kilo alımı, daha düşük iltihaplanma, preeklampsi riskinin azalması ve doğum sonrası iyileşme süresinin daha hızlı olmasıyla ilişkilidir. Peki siz egzersiz yaptığınızda bebeğinizin de iyi bir egzersiz yaptığını biliyor muydunuz? Doğum öncesi egzersiz, sağlıklı doğum ağırlıkları ve beyin gelişimi ile ilişkilidir.

ACOG, hamilelerin her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite yapmalarını önermektedir. Ancak bazı hamile insanlar için çok fazla egzersiz yapmak gibi bir durum var. Kalp veya akciğer hastalığınız, plasenta previa , preeklampsi veya aneminiz varsa veya erken doğum riski yüksekse, en sağlıklı ve güvenli hareket biçimleri hakkında doktorunuzla konuşun .

4. Efsane: Hamileler Deniz Ürünleri Yememeli

Bazı deniz ürünleri türlerinin hamilelik sırasında bebeğinize zararlı olabileceği doğrudur. Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), hamilelerin gelişmekte olan beyin için toksik olabilecek uskumru, kılıç balığı, iri gözlü ton balığı ve cıva içeriği yüksek diğer balıklardan kaçınmasını önermektedir.
Bu arada ACOG, hamileyken suşi gibi çiğ balıklardan uzak durmanızı tavsiye ediyor , çünkü zararlı bakteri ve parazit içerme olasılığı pişmiş balıktan daha yüksektir.

Ancak hamilelik sırasında diğer deniz ürünleri türlerini yemek bebeğiniz için çok iyi şeyler yapabilir. Hamilelik sırasında omega-3 yağ asitleri açısından yüksek ve cıva oranı düşük deniz ürünleri (morina, somon ve karides gibi) tüketen insanların bebeklerinin IQ’ları ve dikkat süreleri daha yüksek olabilir.
Ayrıca diğer bebeklere göre kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğu görülmektedir.

5. Efsane: Hamileyken Kafein Alamazsınız

Geçmişte hamilelere soda, kahve, çay veya çikolatadaki kafeinden uzak durmaları tavsiye ediliyordu. Kafein plasentadan geçer, yani siz onu tükettiğinizde bebeğiniz de aynısını yapar. Ancak son araştırmalar, makul miktarda kafeinin sizin ve gelişmekte olan bebeğiniz için muhtemelen güvenli olduğunu gösteriyor.

Bu, bebek beklerken sabah bir fincan joe’nin veya öğleden sonra bir fincan matcha’nın tadını çıkarabilmeniz gerektiği anlamına gelir.

ACOG’a göre hamile insanlar günde 200 miligrama kadar kafeini güvenle tüketebilirler.

Bu, iki adet 8 onsluk ev yapımı kahve veya iki shot espressodaki ortalama kafein miktarıyla ilgilidir. Alkolsüz içecekler, enerji içecekleri ve takviyelerdeki gizli kafeinin farkında olun.

6. Efsane: Hamileliğin Herhangi Bir Noktasında Sırtüstü Yatmak Tehlikelidir

Çoğu doktor ve uzman hamilelik sırasında yan yatmayı tavsiye etse de , bazı hamile insanlar özellikle erken dönemde sırtüstü uyuyabilir (ve uyuyabilirler). Bu bir rahatlık meselesi. Sırt üstü yatmak, birinci ve ikinci trimesterde hamilelik komplikasyonları açısından ek bir risk oluşturmaz.

ACOG, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yan yatmanızı önerir; çünkü sırt üstü uyumak, büyüyen rahminizin ağırlığını omurganıza ve sırt kaslarınıza yükler ve rahminize kan götüren büyük bir kan damarını sıkıştırarak başınızın dönmesine ve muhtemelen kan akışının azalmasına neden olabilir. fetüsünüze.

7. Efsane: Hamilelikte Pepperoni Pizza Yenmez

Hamilelik sırasında soğuk şarküteri ve öğle yemeği etlerinden kaçınılması gerektiği doğrudur.
Bunun nedeni, hamile kişilerde tehlikeli gıda zehirlenmesine yol açabilen listeria gibi bakterilerin olası kontaminasyonudur . Bununla birlikte, bu gıdalar, eğer uygun şekilde hazırlanırlarsa ve buhar çıkana kadar ısıtılırlarsa, hamilelik sırasında -tabii ki ölçülü olarak- tüketilebilir. Bu, örneğin biberli pizzanın güvenli bir bahis olduğu anlamına gelir.

Güvende olmak için ACOG, yemekten hemen önce şarküteri etlerinin (biber, jambon veya ne isterseniz) 165 derece F veya daha yüksek bir sıcaklığa ısıtılmasını tavsiye ediyor.

8. Efsane: Hamileyken Seks Yapamazsınız

Doktorunuz veya ebeniz aksini tavsiye etmediği sürece hamilelik sırasında cinsel ilişkide sakınca yoktur. Çeşitli çalışmalar, tek başına veya partnerle seksin erken doğum veya diğer komplikasyon riskinizi artırmadığını doğrulamıştır.

Bebeğiniz ayrıca amniyotik sıvı ve rahminizin güçlü duvarları tarafından da yüksek oranda korunur. Özel endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşabilirsiniz ve konuşmalısınız. Aksi takdirde, ruh haliniz geldiğinde tadını çıkarın!