Kadınlar için formda ve zinde kalmak her zaman için büyük bir önem taşıyor. Özellikle en hassas dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde hem fiziksel hem de zihinsel açıdan kendini güçlü tutmak; bu sürecin en kolay şekilde atlatılmasına yardımcı oluyor. 

Hamile Pilatesi Nedir?

 

Vücudu güçlü tutmanın en temel yolu spor ve fiziksel aktivitelerden geçiyor. Hamilelik döneminde yapılabilecek en faydalı sporlar arasında hamile pilatesi ve hamile yogası ilk sırada yer alıyor. Sadece fiziksel bir aktivite olmakla kalmayan hamile pilatesi; aynı zamanda sinirlerinize de iyi geliyor.
 
Hamile pilatesi dünya çapında birçok hastane ve sağlık merkezinde uygulanıyor. Spor salonlarında da toplu ve bireysel seanslar halinde gerçekleştirilen gebe pilatesi; vücudun nefes kontrolü ile birlikte çeşitli hareketler yapılarak esnetildiği bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor.
 
Hamilelik döneminde vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden ve Uterus büyüdükçe bel bölgesindeki boşluk arttığından dolayı omurgada oluşabilecek bozuklukları önlemek amacıyla tüm hamile kadınlar hamile pilatesi yapabilir.  

 

Hamile Pilatesi Ne İşe Yarar?

 

Hamile pilatesi hem fiziksel hem de zihinsel açıdan hamile kadınlara birçok fayda sağlıyor. 
  • Gerek hamilelik döneminde gerekse doğum anında yapılan pilates; doğum sancılarının azalmasına yardımcı olarak normal doğumu kolaylaştırıyor. 
  • Karın kaslarının güçlenmesini sağlayan gebe pilatesi aynı zamanda denge ve koordinasyon kontrolünüzü güçlendiriyor. Böylece hamile pilatesi yapmış anne adaylarının doğum anında konsantre olmaları kolaylaşarak ilgili kaslarını daha etkili bir biçimde yönetme imkanları oluyor. 
  • Hamilelikte pilates yapmak daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağladığı gibi lohusalık sürecinizi de daha kolay bir hale getiriyor. Lohusalık sürecinde rahimin çok daha çabuk bir şekilde kendini toparlamasına, anne adaylarının doğum sonrasında kendilerini daha zinde ve enerjik hissetmelerine, doğum sonrası cinsel yaşamın çok daha kısa bir sürede eski haline dönmesine olanak sağlıyor. Hem normal zamanda hem de hamilelikte egzersiz yapmanızı sağlayan pilates; postürünüzü(vücut duruşunuzu) düzelterek günlük hayatta çok daha dik bir duruş sergilemenize yardımcı oluyor.
  • Kabızlık, ödem ve krampları minimize etmeye yarayan hamile pilatesi; dolaşım bozukluklarına da oldukça iyi geliyor. 

 

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

 

Hamilelikte spor yapmak hem anne adayının kendisine hem de bebeğin gelişimine katkı sağlıyor. Doktorlar fiziksel ve psikolojik olarak vücudun kendisini doğuma hazırlamasına yardımcı olmak amacıyla hamilelikte yürüyüş, pilates ve yoga gibi fazla yorucu olmayan sporlara devam edilmesi gerektiğini önemle vurguluyor. 
 
Hamile pilatesi yapmak isteyen anne adayları için çeşitli sağlık ve spor kuruluşlarında seanslar düzenleniyor. Bu seanslara katılmadan önce pelvik taban kaslarınızı keşfetmiş olmanız gerekiyor. Bu kasların doğru bir şekilde kontrol edilebilmesi hamilelik pilatesinden maksimum fayda sağlamanıza yardımcı oluyor. Ardından nefesinizi kontrol altına alarak yapacağınız basit bel, sırt ve bacak hareketleri vücudunuzun ve zihninizin rahatlaması için yeterli oluyor.

Hamilelik öncesinde pilates yapıyor olsanız bile hamileliğin ilk üç ayında baş dönmesi ve mide bulantılarını arttırabileceğinden dolayı bazı pilates hareketlerinden kaçınmanız gerekiyor. Bunlar arasında Jack Knife, Tower ve Roll Over gibi ters duruşlar yer alıyor. 
 
Hamilelik pilatesi; bu hassas dönemde yaşayacağınız endişe, stres ve kaygıyı ortadan kaldırarak kendinizle daha barışık olmanızı ve doğuma daha yüksek bir motivasyonla hazırlanmanızı sağlıyor. Doğum anına ve sonrasına yönelik endişe taşıyan anne adayları hamile egzersizleri ile endişelerinden birer birer kurtulma imkanına sahip oluyor. Ancak hamile pilatesi seanslarına başlamadan önce doktorunuz ile konuşmanız şart!