Doğum Koçu | Emzirme Danışmanı | Hamile Pilatesi Eğitmeni

Okuyorsunuz

Hamilelikte Seks Güvenli mi?

Doğum Koçu | Emzirme Danışmanı | Hamile Pilatesi Eğitmeni

Hamilelikte Seks Güvenli mi?

Hamilelikte Seks Güvenli mi?Hamilelik pek çok beklenen değişikliği beraberinde getirir: Rahminiz genişler, göğüsleriniz büyür ve hassaslaşır , yorgun düşebilir ve mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Ancak beklemeyebileceğiniz bir şey libidonuzdaki değişikliktir. Bazı insanlar hamileyken seks için açgözlü bir istek duyduklarını fark ederken, diğerleri seksin akıllarındaki son şey olduğunu fark ederler. İyi haber şu ki bunların hepsi normal.

Uzmanlar bu konuda  “Kimin ne hissedeceğine dair asla istatistik veremezsiniz” diyor . Her hamilelik deneyiminin farklı olduğu gibi her deneyimin de farklı olduğunu söylüyor.

Hamilelik sırasında (ve kısa bir süre sonra) hangi cinsel aktivitenin güvenli olduğunu ve ne zaman tavsiye edilmediğini ve endişe nedeni olabilecek nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Seks Güvenli mi?
Hamileliğin herhangi bir aşamasında seks, sağlıklı hamileliği olan kişiler için güvenlidir. Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) göre , amniyotik kese ve rahim kasları seks sırasında fetüsü korur. Dolayısıyla cinsel aktivite sırasında ” bebeğe zarar verme ” konusunda endişelenmenize gerek yok .

Hamilelikte cinsiyet ve güvenlik konusundaki yanlış kanılar, insanların hamileyken cinsel aktiviteye girme sıklığını etkileyebilir. Üçüncü üç aylık dönemdeki insanların cinsel aktiviteleri üzerine 2016 yılında yapılan bir araştırma, katılımcıların çoğunun hamilelik sırasında ayda bir ila üç kez seks yaptığını, hamile kalmadan önce ise haftada bir ila iki kez seks yaptığını ortaya çıkardı.

Cinsel aktivitenin azalmasının en önemli nedenleri arasında fetal sağlıkla ilgili korkular yer alıyor. Katılımcıların konuyla ilgili bilgileri nereden aldıkları konusunda %64’ü birincil bilgi kaynağının internet olduğunu söylerken, yalnızca %30’u bu bilginin sağlık hizmeti sağlayıcıları olduğunu söyledi. Araştırmacılar, sağlık hizmeti sağlayıcılarının bu konuyla ilgili danışmalarını artırmaları gerektiğine inanıyor.

Doğum öncesi randevular sırasında sağlık hizmeti sağlayıcılarının konuşmayı başlatması uzun bir yol kat edebilir. Kadın Kolları’ndan CNM’den Aiyana Davison, “Ya partnerleri bu konuyu soruyor ya da partnerleri adına soruyorlar çünkü sormaktan korkuyorlar, çok utangaçlar ya da henüz rahat değiller” diyor. Sağlık Hemşiresi Uygulayıcısı-BC ve Vagina Chronicles blogunun kurucusu.

Davison bu fırsatı değerlendirerek sohbet ediyor ve müşterilerine hamilelik sırasında seksin güvenli olduğu konusunda güvence verirken aynı zamanda dikkat etmeleri gereken bazı şeyler konusunda da onları uyarıyor.

Ne Zaman Kullanılmalı?
ACOG’a göre, penetratif seks sonrasında bir miktar kramp ve lekelenme normaldir. Davison bu şeyleri “gri” alanlar olarak adlandırıyor. “Düşük riskli hamilelerde, eğer daha önce tartışılan bir komplikasyon yoksa, ultrason yaptık, iyi görünüyor ve plasenta iyi bir yerde, bazen lekelenme olabiliyor.” Bu düşük riskli durumlarda lekelenme önemli değildir.

Davison, gebelikte artan kan akışı ve daha dolgun bir rahim ağzı nedeniyle rahim ağzındaki kan damarlarının bazen kırılabileceğini ve lekelenmeye neden olabileceğini söylüyor. Ancak çok fazla kan fark ederseniz (pedin ıslanması gibi) bu normal değildir veya endişeleniyorsanız ve uzman görüşü istiyorsanız o zaman bir sağlık uzmanına başvurmalısınız. Unutmayın: Bir şey doğru gelmiyorsa içgüdülerinize güvenin.

Ne Zaman Seks Yapılmamalı?

Hamilelik sırasında seks çoğu zaman tamamen güvenli olsa da, bir sağlık uzmanının size penetratif seksten kaçınmanızı tavsiye edebileceği bazı durumlar da vardır. Dr. Gaither’e göre bu durumlar şunları içeriyor:

Dr. Gaither, “Seminal sıvı, prostaglandin adı verilen kimyasallar içerir ve prostaglandinler rahim kasılmalarına neden olabilir” diyor. Dolayısıyla, erken doğum veya plasentanın ayrılması (plasentanın doğumdan önce erken ayrılması) için herhangi bir risk faktörünüz varsa, bu durum vajina içinde penis seksinde bir risk oluşturabilir.  

 

Davison, cinsel yolla bulaşan hastalık belirsizliği olan veya hamileliğin erken döneminde bir CYBE testi pozitif çıkan yeni partnerlerin, bir sağlık uzmanıyla görüşmeye değer ek risk faktörleri olabileceğini ekliyor. Tedavi tamamlanana ve yeniden test iyileştiğinizi onaylayana kadar cinsel aktiviteye ara vermenizi önerebilirler. 

Arzunuz Neden Değişebilir?

Hamilelik sırasında veya hamileliğinizin belirli dönemlerinde seks konusunda kendinizi çok arzulu hissedebilirsiniz. Ya da kendinizi diğer uçta bulabilir, cinsel açıdan size dokunulmasını hiç istemeyebilirsiniz. Ortada bir yere düşmeniz de tamamen mümkün. Bu deneyimlerin hepsi normaldir.

 

Çünkü hamileliğin fiziksel değişiklikleri insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Örneğin, bazı insanlar artan meme hassasiyetinden hoşlanırken, diğerleri bunu dikkat dağıtıcı ve bunaltıcı buluyor. Aynı şekilde, eğer sabah bulantınız ya da aşırı yorgunluğunuz varsa, seks yapmaya hazır olmanız zor olabilir. Öte yandan bazı kişilerde leğen kemiğine giden kan akışının artması arzuyu ve cinsel tatmini artırır.

Dip Not

Seks hamilelik sırasında genellikle güvenli olsa da her durum benzersizdir. Bu nedenle, kesin olarak bilmenin en iyi yolu, hamileliğiniz boyunca bir sağlık uzmanıyla seks hakkında açık ve sürekli bir diyalog kurmaktır. 

 

Ayrıca hamileyken cinsel partnerle dürüst iletişim kurmak her zamankinden daha kritiktir. Partnerinize neyi sevip neyi sevmediğinizi söylemek ve arzunuzu veya eksikliğinizi açıklamak, onun deneyiminizi anlamasına ve empati kurmasına yardımcı olabilir. Bu konuşmalar başlangıçta rahatsız edici görünebilir ancak uzun vadede kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlayabilir.