Doğum yapmak kadınlar arasında en çok paylaşılan deneyimlerden biridir ancak aynı zamanda çok tehlikeli ve korkutucu olarak da değerlendirilmektedir. Ancak durum böyle olmak zorunda değildir. Birkaç normal doğum ipucunu takip etmek güvenli, normal doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Doğal doğumla ilgili bu kadar korkunun ana nedeni, bu konuda bilgi eksikliği ve yanlış bilgidir. Çoğu hamile kadın doğal doğum yapabilse de giderek daha fazla sayıda kadın sezaryen doğumlara yöneliyor. Kaynaklara göre sezaryen doğum sayısı 7 kat arttı. Kadınların yüzde 30’undan fazlası sezaryen doğumu tercih ediyor.

Ancak doğal doğumun tercih edilmesi, cerrahi yöntemlerin neden olduğu çeşitli komplikasyon riskini azaltabilir. Ayrıca doğum sonrası iyileşmeyi de kolaylaştırır.

Sezaryen doğumların artması nedeniyle doğal doğum hakkında çok şey bilmek zor olabilir. Bu makale konuya biraz ışık tutuyor ve size kolay normal doğum için bazı ipuçları öğretiyor.

Normal Doğum İçin 12 Önemli ve Pratik İpucu

Doğal doğumun uzun vadede daha sağlıklı olduğu zaman geçtikçe daha da netleşiyor. Bu nedenle kadınlar yavaş yavaş sezaryen yerine normal doğumu tercih etmeye başlıyor.

Ancak işlerin her zaman planlandığı gibi gitmediğini unutmayın. Bazen sezaryen tek yol olabilir. Ancak güvenli ve kolay bir normal doğum yapma şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Lafı daha fazla uzatmadan, işte bazı normal teslimat ipuçları.

1. Sağlıklı beslenmeyi sürdürün

Normal bir doğum isteseniz de istemeseniz de, uygun bir diyetin sürdürülmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir beslenme, çocuğun büyümesi ve gelişmesinde ve annenin hızla iyileşmesinde büyük fark yaratabilir.

Doğru yiyecekleri yemek, yalnızca ihtiyacınız olan tüm besinleri sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda vücudunuzu güçlendirecek ve doğuma hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Besin değeri yüksek ancak kalorisi daha az olan yiyecekler yemek, hamilelik boyunca sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olacaktır; bu da aşırı kilonun normal doğumu engelleyebileceği için faydalıdır.

Bol miktarda vitamin ve mineral tüketmek sağlığınız ve doğum sonrası iyileşmeniz için de çok önemlidir. Rahim ağzınızı etkileyen yiyecekleri yemek aynı zamanda daha kolay doğal doğum yapmanıza da yardımcı olabilir. Doğuma girdikten sonra enerjinizi korumak için hafif atıştırmalıklar yemeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca yağlı yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan da uzak durmalısınız. Retinol içeren gıdaların yanı sıra organ eti ve sokak yemeklerini de tüketmemeye çalışın. Deniz ürünleri yerken de ölçülü davranmalısınız. Ve sulu kalmayı unutmayın!

Normal doğum için bazı yiyecekler şunlardır:

 • Ananas ve mango – rahim ağzını yumuşatır ve doğumu teşvik etmeye yardımcı olur.
 • Ahududu ve ahududu Yaprağı Çayı – rahim ağzını da etkiler
 • Koyu yeşil sebzeler
 • Taze meyveler
 • Baklagiller
 • Demir açısından zengin besinler
 • Protein açısından zengin besinler
 • Nişastalı gıdalar
 • Yağsız et

2. Normal doğum için düzenli egzersiz yapın

Hareket, ne kadar zahmetli görünse de hamilelik sırasında son derece önemlidir. Normal doğum için birçok egzersiz çeşidi yapabilirsiniz. Bunlar sadece bebeğin sağlığına ve gelişimine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda vücudunuzu güçlendirmeye ve sizi normal doğuma hazırlamaya da yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, doğum sırasında çok faydalı olan dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda fiziksel dayanıklılığınızı da artıracaktır.

Kegels gibi pelvik egzersizler daha kolay, daha rahat bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Nefes egzersizlerinin ayrıca rahatlamanıza, düzgün nefes alıp vermenize yardımcı olması nedeniyle faydaları da vardır; bu, kasılmalarınız olduğunda faydalıdır.

Doğum sırasında nefesinizi tutmanız gerekebilir, bu nedenle nefes egzersizleri buna hazırlanmanıza yardımcı olur. Meditasyonla birlikte derin nefes egzersizlerini mümkün olduğunca erken uygulayabilirsiniz. 

Herhangi bir doğum öncesi kursuna katılırsanız, size hamilelik boyunca uygulayabileceğiniz bazı hafif egzersizler öğrettiklerini bilirsiniz. Ayrıca doğal doğuma hazırlanmanıza da yardımcı olacaklar.

Hamilelik sırasında yapabileceğiniz bazı egzersizler şunlardır:

 • Yürüyüş – Her gün bahçede yapacağınız 30 dakikalık güzel bir yürüyüş siz ve bebeğiniz için harikalar yaratabilir. Yüksek tansiyonu önlemek, huzursuzluğu hafifletmek ve kabızlık riskini azaltmak gibi pek çok faydası olan düşük yoğunluklu bir egzersizdir.
 • Squat – Vajinal doğum yapmayı planlayan kadınlar için en iyi egzersizdir
 • Yüzme – Aktif kalmanın harika bir yoludur ve başka faydaları da vardır. Kaslarınızı güçlendirir, vücudunuzun kalp atışını düzenlemesine yardımcı olur ve ayrıca herhangi bir kas yaralanmasını önler.

Egzersizlerinizi denetleyecek bir uzmanın veya en azından başka bir güvenilir arkadaşınızın veya aile üyenizin yakınınızda olduğundan emin olmak için elinizden geleni yapın. Bir egzersizi yanlış yapmak felaketle sonuçlanabilir ve dikkatli olmanız gerekir.

Ancak bunu doğru yaparsanız, egzersiz yapmak doğumu kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir! Bu yüzden yararlı normal doğum ipuçlarından biridir.

3. Normal doğum şansını artırmak için iyi uyuyun

Uyku bir insanın ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biridir. Sizi yeniler ve enerji verir. Özellikle hamile bir kadının, bebeğinin büyümesi, gelişmesi ve anne adayının sağlığı için rahat ve rahat bir uykuya ihtiyacı vardır.

Hamile kadınların yaklaşık 8-10 saat kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır. Bu, kadının gün içinde biriktirdiği tüm yorgunluğu ortadan kaldıracağı gibi zihnin sakinleşmesine de yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında aşırı yorgunluk da nadir görülen bir durum değildir ve doğru yemek yiyerek ve uyuyarak çok iyi bir şekilde çözülebilir. İyi bir gece uykusu sağlamak için yapabileceğiniz şeyler var. Bunlar şunları içerir:

 • Daha yumuşak yastıklar ve cilt dostu çarşaflar kullanmak.
 • Yatar yatakların kullanılması
 • Başı bir veya iki yastığa dayamak
 • Kafeinli ürünlerden kaçınmak ve daha fazlası

4. Normal doğum için en iyi ipucu: Stresten uzak durun

Sakin ve rahat bir zihne sahip olmak önemlidir. Hamilelik şüphesiz zor bir dönemdir ve komplikasyon yaşayan veya zor bir doğal doğum geçiren kadınlarla ilgili pek çok korku hikayesi duyabilirsiniz. Bütün bunlar sizi kaygılandırabilir. Bazen panik atağı bile tetikleyebilir ve uyku eksikliğine neden olabilir.

Bu nedenle bu tür olumsuz konuların üzerinde durmamak önemlidir. Kendinizi korkutmaktan veya kendinizi olumsuz yönde heyecanlandırmaktan kaçının. Kendinizi olumlu şeylerle kuşatın ve olumlu düşünceler düşünmeye çalışın. Olumlu varlıkları olan insanların yanında olun.

Kendinizi meşgul edecek yeni bir hobi de bulabilirsiniz. Kitap okumak, film izlemek, oyun oynamak veya müzik dinlemek, yürüyüşe çıkmak ve resim yapmak yapabileceğiniz şeylerdir. Meditasyon da yardımcı olacaktır.

Bütün bunlar doğuma sakin ve rasyonel bir zihinle yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

5. Masaj normal doğumu teşvik etmenin iyi bir yoludur

İyi bir masaj hamile vücudunuz için harikalar yaratabilir! Ayrıca normal doğuma hazırlanmanıza da yardımcı olabilir. Özellikle belinizin alt kısmına masaj yaptırmak sizin için büyük bir rahatlık olabilir.

Perine masajı sizi normal doğuma hazırlayacak en iyi masaj türüdür. Hamileliğinizin 7. ayından itibaren yapmaya başlayabilirsiniz . Perine bölgenize nasıl masaj yaparsınız? Oldukça basit. İlk önce başparmağınızı içeri sokun. Daha sonra vajinanızın alt kısmını yavaşça çekinYön dışarı ve öne doğru olmalıdır.

Bu masaj vücudunuzun harekete alışmasına ve doğuma daha iyi hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Yani bu en iyi normal doğum ipuçlarından biridir.

6. Doğum eğitimi dersleri alın

Doğum öncesi eğitici dersler almak, normal doğuma hazırlanmanın diğer birçok şeyden daha iyi bir yoludur. Doğal doğumun nasıl yapılacağına ilişkin size birkaç şey öğretecektir.

Bu, nefes alma teknikleri ve kendi kendine hipnoz yoluyla doğum sancısına nasıl dayanılacağına dair dersleri içerir.

Ayrıca birçok yanlış bilgiyi de çürütüyorlar. Bu, hamile kadınların sinirlerini yatıştırmasına ve vajinal doğumla ilgili korkuyu azaltmasına yardımcı olur. Hatta araştırmalara göre doğum öncesi eğitimlerine katılan kadınların normal doğumu tercih etme olasılıkları %25 daha fazla.

Bu nedenle, doğum öncesi dersleri size bazı değerli normal doğum ipuçları verdikleri için çok önemlidir.

7. Her zaman iyi bir duruş sergileyin

Hamileyken iyi bir duruş çok önemlidir ve normal doğum yapmayı planlıyorsanız özellikle önemlidir. Vücudunuzun bebeğiniz için mükemmel şekilde hizalanması gerekiyor. Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümek , dar kıyafetler ve kemerler giymek, düzensiz uyumak ve uzun süre hareketsiz kalmak, vücut duruşunuzun yanlış hizalanmasına neden olabilecek şeylerdir.

Hamilelik sırasında takip edilmesi gereken bazı duruş ipuçları şunlardır:

 • Dik oturun ve kambur durmayın
 • Merdivenlerden yukarı ve aşağı koşmayın
 • Bacaklarınızı uzun süre asılı tutmak şişkinliğe neden olabileceğinden, otururken bacaklarınızı yükseltin
 • Sırtınızın yeterince desteklendiğinden emin olun

8. Doğum öncesi pilates – vajinal doğumun olmazsa olmazı

Yoga, hem vücudu çalıştırmanın hem de zihni geliştirmenin harika bir yolu olarak dünyaca ünlüdür. Dolayısıyla doğum sürecine de yardımcı olması şaşırtıcı değil.

Doğum sırasında düzgün nefes almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca size daha rahat bir doğum yapmanıza yardımcı olacak bazı pozlar ve pozisyonlar da öğretecektir.

Yogayı yanlış yapmak hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikeli olabileceğinden mutlaka bir uzmandan eğitim alın.

9. Zihin gözünün gücünü kullanın

Doğum yapmak hayatınızdaki en önemli deneyimlerden biridir. Bu nedenle hem fiziksel hem de zihinsel olarak buna hazır olmanız gerekir. Görselleştirme, kendinizi duygusal ve psikolojik olarak zorlu sınava hazırlamanıza yardımcı olacak denenmiş ve test edilmiş bir yöntemdir.

Pilates, hem vücudu çalıştırmanın hem de zihni geliştirmenin harika bir yolu olarak dünyaca ünlüdür. Dolayısıyla doğum sürecine de yardımcı olması şaşırtıcı değil.

Doğum sırasında düzgün nefes almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca size daha rahat bir doğum yapmanıza yardımcı olacak bazı pozlar ve pozisyonlar da öğretecektir.

Pilatesi yanlış yapmak hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikeli olabileceğinden mutlaka bir uzmandan eğitim alın.

Doğum yapmak hayatınızdaki en önemli deneyimlerden biridir. Bu nedenle hem fiziksel hem de zihinsel olarak buna hazır olmanız gerekir. Görselleştirme, kendinizi duygusal ve psikolojik olarak zorlu sınava hazırlamanıza yardımcı olacak denenmiş ve test edilmiş bir yöntemdir.

Olayı önceden görselleştirmek, onunla ilişkili kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Sanki bir antrenman koşusu gibi! Sonunda kendinizi eskisinden çok daha hazırlıklı hissedeceksiniz.

10. Hastaneye yalnızca aktif doğum sırasında gidin

Bu en iyi normal doğum ipuçlarından biridir. Ayrıca vajinal doğum yapmanıza da yardımcı olacaktır. Hastanede geçireceğiniz kasılmaların aralarındaki sürenin daha kısa olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca doğumun ilk bölümünde uzanmak yerine hareket etmenize de olanak tanıyacaktır. Aktif doğum sırasında hastaneye gitmek ağrı kesici ilaç ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Bu önemlidir çünkü ağrı kesici ilaçlar komplikasyonlara neden olabilir.

11. Araştırmanızı yapın

Gelecek ve vajinal doğum yapma konusunda kararsızsanız, zihninizi sakinleştirmenin araştırma yapmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

Vajinal doğumla ilgili bilgilerle dolu tonlarca kitap mevcut. Ayrıca hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz internet de var. Bu kaynakları kullanın ve kendinizi bilgilendirin. Bu, kaygı veya sinirlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

12. Jinekoloğunuza normal doğumla ilgili sorular sorun

Bu, kendi araştırmanızı yapmanıza bağlanabilir. Hiç şüphe yok ki interneti ve referans kitapları inceledikten sonra kendiniz ve teslimatınız hakkında pek çok şüpheniz ve sorunuz olacak. Bunlardan utanmayın!

Bu soruları jinekoloğunuza sormaktan, hatta gerekirse ikinci bir görüş almaktan çekinmeyin. Size birkaç normal doğum ipucu verecekler ve ne olacağı konusunda tam olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacaklar.

Doktorunuza sormak, şüphelerinize kişiselleştirilmiş bir cevap almanın ve doğumunuz için bir plan yapmanın en iyi yoludur.

Çözüm

Normal doğumu tercih etmeyi planlıyorsanız veya bunu yapıp yapmamanızı merak ediyorsanız endişelenmeniz ve korkmanız normaldir. Böyle bir durumda yanlış bilginin tavşan deliğine inmek kolaydır.

Yukarıdaki normal doğum ipuçları, sinirlerinizi yatıştırmanıza ve bu kararı sakin bir zihinle karşılamanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi gerçekler ve pozitiflikle kuşatmak önemlidir. Hamilelik şüphesiz iniş ve çıkışlarla dolu bir dönemdir, ancak yükselişlerin daha fazla öne çıkmasını sağlamak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Normal doğumun çeşitli faydaları vardır ve eğer bunu yapmayı seçerseniz ipuçlarımızı takip etmek kolay ve rahat bir doğum sağlayacaktır.