Doğumun Yaklaştığının 9 İşareti

Daha önce bu durumu yaşamış olan ebeveynler bile doğumun ne zaman yaklaştığını her zaman söyleyemezler. Bunun nedeni doğumun ilk belirtilerinin çoğunun belirsiz olması ve kolaylıkla yanlış yorumlanabilmesidir: Bu donuk kramplar bebeğinizin pozisyona girdiğinin sinyali mi yoksa bunlar dün gece yediğiniz grande burrito’nun bir sonucu mu? Bu küçük sıvı sızıntısı suyunuz mu kırılıyor, yoksa 7 kiloluk bir bebek dolu mesanenizin üzerinde dinlendiğinden sadece idrar mı sızıyor? Doğum tarihinize gerçekten ne zaman yaklaştığınızı anlamanıza yardımcı olması için doğumun ilk belirtilerini işaret edebilecek ipuçlarını öğrenin.

 

Doğumun Haftalar veya Günler Uzakta Olduğunu Gösteren İşaretler

Artık hamile kalamayacağınızı düşündüğünüzde, doğumun yaklaştığını gösteren aşağıdaki belirtilerden bazılarını yaşayabilirsiniz. Bu semptomların mutlaka belirli bir sırayla ortaya çıkması gerekmez ve bazı kişiler hepsinden ziyade yalnızca birkaçını deneyimleyebilir. Aynı gün içinde veya birkaç gün arayla birkaçını deneyimleyebilirsiniz ve bazıları siz onları bir işaret olarak bile tanımadan gelip gidebilir.

 

Biraz daha rahat nefes alabilirsin

Doğuma yaklaştığınızda, bebeğiniz doğum kanalının daha aşağısına iner; buna “nişanlanma” adı verilen bir süreç uygulanır. Bu hareketle bebeğinizin ağırlığı artık diyaframınıza baskı yapmaz ve bunun sonucunda daha rahat nefes alabilirsiniz. Takas mı? Daha fazla pelvik baskı potansiyeli.

 

Akıntıda bir artış fark ettiniz

Birçok kişi hamilelik boyunca vajinal akıntıda (lökore) bir artış yaşar ve bazen vajina bebeğin doğum kanalından geçmesine hazırlanırken doğuma giden haftalar ve günlerde bu akıntının miktarı artar. Lökore vajinanın kendi kendini temizleme yeteneğinde hayati bir rol oynar.

 

Doğuma yaklaştıkça rahim ağzı da yumuşar, incelir ve genişler; ve bu süreç aslında doğumun resmi olarak başlamasından önce başlar. Rahim ağzı açılmaya başladıkça, kahverengimsi veya pembemsi renkte görünebilen vajinal akıntıda da bir artış fark edebilirsiniz.

 

Bir doktor veya ebe tarafından dahili bir vajinal muayene yaptırırsanız, rahim ağzınızda herhangi bir yumuşama, incelme veya genişleme konusunda sizi bilgilendirebilirler ; bu da vücudunuzun doğuma ve doğuma hazırlandığının başka bir işaretidir.

Kilo alımınız yavaşlar
Hamileliğinizin sonlarına doğru kilo alımınız yavaşlayabilir. Bunun nedeni bebeğin tam dönem boyutuna ulaşması olabilir. Ancak herkes kilo alımında bir azalma yaşamayacaktır ve bazı hamile insanlar hamileliğin sonuna doğru daha fazla şişlik yaşayabilir.

Tuvaleti daha sık ziyaret etmelisiniz
Kendinizi gevşek ve sık bağırsak hareketleriyle birkaç kez daha tuvalete giderken buluyorsanız, bunun çok iyi bir açıklaması olabilir. Brooklyn, New York’ta sertifikalı bir ebe olan Rochel Lieberman , “Bu, rahmin iyi kasılması için vücudun bağırsakları boşaltma yöntemidir” diye açıklıyor . “Doğum öncesi hazımsızlık ve kusma da mümkündür.”

Aniden her şeyi organize etme isteği duyuyorsunuz
Ani bir huzursuzluk patlaması veya enerji artışı yaşarsanız , yuva yapıyor olabilirsiniz. Bu, birçok hamile memelinin bir bebeği karşılamaya hazırlanırken yaşadığı doğal bir olgudur. Yuvalanma içgüdünüzde bir artış hissederseniz, bunu akıllıca kullanın ve çok aşırı bir şey yapmayın. Dunn Loring, Virginia’da pratisyen hemşire ve sertifikalı ebe hemşire olan CNM’den Ph.D. Barbara Moran, “Kendinizi bayıltmayın” tavsiyesinde bulunuyor. “Emek için enerjinize ihtiyacınız olacak.”

Biraz kramp veya kasılma hissediyorsanız
Doğuma yaklaştıkça uterusun sıkılaştığını veya sertleştiğini hissettiren hafif kramplarda veya Braxton Hicks kasılmalarında (“kasılma alıştırması yapın”) bir artış fark edebilirsiniz. Ek olarak, pelvik/rektal bölgenizde basınç artışı veya kramp hissi fark edebilirsiniz .

Yakında Doğuma Gireceğinizin İşaretleri

Yukarıdaki işaretler vücudunuzun doğuma hazırlandığının iyi bir göstergesi olsa da, bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doğum muhtemelen er ya da geç başlayacaktır.

 

Suyunuz geliyor

İnsanların su kırma deneyimini nasıl görselleştirdikleri söz konusu olduğunda Hollywood kesinlikle iz bırakmıştır. Amniyotik sıvının ani ve dramatik bir şekilde fışkırması ve ardından düzenli yoğun kasılmaların başlaması, varsayılan görsel haline geldi.

 

Gerçekte herkesin amniyotik kesesi, düzenli kasılmalar yaşanmaya başlamadan önce kırılmaz. Aslında pek çok insan için doğum, su gelmeden çok önce başlamış durumdadır. Ek olarak, deneyimin nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiği konusunda da bazı farklılıklar vardır. Bazen filmlerde gördüğünüz büyük dramatik taşkınlığa benzer, ancak diğer zamanlarda daha çok küçük bir sızıntıdır.

 

Ancak keseniz kendi kendine yırtılırsa, Kaliforniya’daki Long Beach Memorial Tıp Merkezi kadın bölümü genel müdürü Carol J. Grabowski, MD , diyor ki, eğer keseniz kendiliğinden yırtılıyorsa, bu genellikle doğumun hemen yaklaştığı anlamına gelir, hatta henüz başlamamış demektir, diyor. . Miadını dolduran (37 hafta veya daha uzun süreli) hamilelerin yaklaşık %90’ı su geldikten sonraki 24 saat içinde kendiliğinden doğuma başlar. Amniyotik kese yırtıldığında enfeksiyon riski arttığından, indüklenmeyenlerin indüklenmesi muhtemeldir . Suyunuzun gelmiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, sonraki adımlarda size rehberlik edebilmeleri için doktorunuzu veya ebenizi mutlaka arayın.