Hamilelikte Diş Etlerinin Kanaması

 

Doğal olarak ağız sağlığınızın büyüyen fetüsünüzü nasıl etkileyebileceğini muhtemelen merak ediyorsunuzdur. Hamile kalmayı planlıyorsanız veya bekliyorsanız, diş eti hastalığı ve hamilelik hakkında bilmeniz gerekenleri ve diş eti kanaması yaşıyorsanız ne yapmanız gerektiğini burada bulabilirsiniz.

Hamilelikte Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?
Hamile kişilerde diş eti kanaması ve diş eti iltihabı riskinin artmasının çeşitli nedenleri vardır; bunlar arasında aşağıdakiler yer alır:

  • Hormonal Faktörler: Hamilelik diş eti iltihabının başlıca nedeni , özellikle östrojen ve progesteron içeren hormonal değişikliklerdir . Delta Dental Plans Association’ın diş hekimliği şefi DDS, MBA Joseph Dill, bu hormonların yüksek seviyelerinin “yapışkan bir bakteri, yiyecek ve döküntü karışımı olan diş plağının artışıyla ilişkili olduğunu” söylüyor. Plak sertleşebilir, bakteri üretebilir. ve diş eti dokusunu iltihaplandırır.
  • Diyet Değişiklikleri: Bazı hamile insanlar, normal diyetlerinin bir parçası olmayan süper tatlı yiyecekleri veya diğer yiyecekleri can atarlar; bu da diş plağı riskini artırabilir.
  • Sabah Hastalığı: Mide bulantısı diş macunundan tiksinmeye neden olabilir. Sabah bulantısı çekenler, öğürme korkusuyla dişlerini fırçalamaktan da kaçınabilirler.
  • Salvia Üretimi: Hamile insanlar daha az tükürük üretebilir, bu da plak artışına ve dolayısıyla diş eti iltihabına yol açabilir.

Hamilelikte Diş Eti Sağlığı Neden Önemlidir?
Hamileyken göz önünde bulundurmanız gereken her şey göz önüne alındığında , ağız sağlığınız listenin başında olmayabilir ancak öyle olmalıdır.  “Diş eti sağlığı, özellikle hamilelik sırasında genel sağlıkla ilgilidir” 

Doğrudan nedenleri belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir, ancak bazı çalışmalar şiddetli periodontal (diş eti) hastalığının erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi kötü gebelik sonuçlarıyla ilişkili olabileceğini göstermiştir.
Şiddetli diş eti hastalığı ayrıca dişlerin gevşemesine, diş çekimlerine veya kemik kaybına neden olabilir.

Hamileyken Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?
Hamileyseniz ve diş eti kanaması veya diğer diş eti iltihabı belirtileri yaşıyorsanız diş hekiminize görünmeniz hayati önem taşır. Zararlı plak, tartar ve bakterilerden kurtulmak için size kapsamlı bir temizlik yapacaklardır. Bazen diş taşı temizliği ve kök düzeltme (diş etlerinizin daha derinlerine ulaşan temizleme prosedürleri) gerekli olabilir.

Randevunuz sırasında diş hekimi, hasar görmüş diş yapılarını da onarabilir. Önleme hamileyken ağzınızı sağlıklı tutmada uzun bir yol kat ettiğinden size uygun ağız bakımı konusunda tavsiyelerde bulunacaklardır. Son olarak diş hekiminiz size reçeteli gargara verebilir.